Když se řekne naše země…

 

Předškoláčci spontánně a přirozeně vnesly téma prezidentských voleb do mateřské školy svými dětskými sděleními a otázkami. A tak jsme využili aktuálního dění ve společnosti a dětské zvídavosti a touze dozvědět se něco nového. Dva týdny jsme se věnovali ve třídě Koťátek rozvoji národního povědomí, a to pro děti blízkým způsobem – jejich vlastním prožitkem, všemi smysly a dětským způsobem vidění světa. Prvními krůčky po cestičce k vlastenectví vedl děti panáček z lipového dřeva – Lipáček. Mohutné lípy rostou hned u školky. S dětmi jsme pozorovaly, jak se z nich snáší při větru suché tobolky. Teď dětí už vědí, že lípa je národní strom. Strom naší země. Samozřejmě jsme si uvařili a ochutnali lipový čaj. S poznáním státního znaku, vlajky a statní hymny nám pomohly výborně zpracované edu pořady České televize pro nejmenší. Hymna se dětem tak líbila, že ji chtěly slyšet a vidět její výtvarné zpracování na videu každý den. Víte, že český lev ve znaku je ztvárněn ve skoku? Zkuste si tak stoupnout a nepomotat všechny své tlapy. Naše děti to nakonec zvládly na výbornou. Děti s napětím poslouchaly pověst o rytíři Bruncvíkovi, na kterého si pak s chutí zahrály v kostýmech a s rekvizitami. S nadšením pak společně tvořily při výtvarných činnostech z papíru Jantarovou horu a rytířské štíty. Děti se seznámily s mapou naší země a s pomocí paní učitelek si do velké mapy z kartonu namalovaly hory, lesy a řeky. Hlavní město Prahu i město Říčany a Kuří – místo, kde je naše mateřská škola. 

S odpověďmi na dětské otázky týkající se voleb nám pomohla kniha oceněná Zlatou stuhou s názvem Volte zvířata! Děti si zažily s touto knihou čtenářskou dílnu respektující třífázový model učení. Ojedinělá knížka učí nejmenší, jak fungují demokratické volby příběhem o zvířatech z džungle. Řekli jsme si, že demokratické volby se nám mohou zdát složité, ale když to zvládnou zvířata v džungli, zvládneme to taky. A tak jsme si ve třídě uspořádali volby našeho třídního prezidenta. Děti to zvládly skvěle. Porozuměly slovu kandidát a co je to tajná volba. Prožitek třídních voleb byl umocněn návštěvou skutečné volební místnosti, která byla v budově mateřské školy. 

 

Přijďte se k nám do školky podívat. Ve středu 12. dubna 2023 od 17 do 18 hodin je v Mateřské škole Kuřátko Den otevřených dveří. Těšíme se na vás.

 

Učitelky Lucie a Hana